SEPTIK U SOUSEDA – MŮŽE BÝT VELKÝ PROBLÉM!

Při prodeji domu jsme zjistili, že septik je u souseda. Tuto informaci prodávající řekli kupujícím, kteří souhlasili a vše se zdálo super. Kupující uvedli, že se chtějí připojit na obecní kanalizaci a protože dům čeká celková rekonstrukce a cena byla odpovídající, tak se dohodli.

Banka však byla jiného názoru. Protože kupující chtěli platit hypotékou, banka dává peníze na bydlení, jen když je dům obyvatelný. Pokud však dům není napojený na kanalizaci, nemá septik (protože je u souseda), tak není obyvatelný. Z pohledu banky není vyřešený odpad, proto dům není obyvatelný a peníze nepůjčí.

Vše se vyřešilo zřízením věcného břemene, kde soused uvedl, že septik je u něj a je možné ho vyvážet. Takže vše dobře dopadlo a i když se prodej protáhl o dobu než došlo ke zřízení věcného břemene. Nakonec banka poskytla úvěr a obchod proběhl.

septik u souseda

Pokud prodávaný/kupovaný dům není obyvatelný a to z důvodu špatného technického stavu nebo chybějící vyřešení odpadu (jako tomu bylo zde), může při prodeji dojít ke komplikacím a možná se to bance nebude líbit.

Řešení je: hledat kupujícího s hotovostí nebo se pokusit vše vyřešit ještě před prodejem. Pokud se při prodeji ukáže, že není vyřešený třeba odpad, možná to bude znamenat ,,zbytečné“ snižování ceny.

Zajímá Vás, jak vše vyřešit? Napište, poradíme jak na to.