185 – Samoobsluha – prodáno 2021

Samoobsluha u kostela, ul. Žerotínova 17, Nový Jičín

Co zde najdete:

Virtuální prohlídku

Dobové fotografie

Videa a reportáže

Jaké byly ceny uzenin

Další informace z historie

Dům na prodej (cena)


Dobové fotografie nabídka

Videa a reportáže TV Polar

https://polar.cz/zpravy/novojicinsko/novy-jicin/11000024161/novojicinske-centrum-by-mohlo-prijit-o-vadu-na-krase

https://polar.cz/zpravy/novojicinsko/novy-jicin/11000024188/dum-pod-kostelem-stale-ceka-na-sveho-zachrance-opet-je-na-prodej

krátká reportáž

dnes mají zavřeno

Jaké byly ceny uzenin?

ceny z roku 1989

Další informace z historie samoobsluhy

Příběh z kamenné desky

Pavel Wessely:

Posílám stránku z knihy Vycházky Novojičínských, kterou jsme (Klub rodáků) vydali v rámci edice MÍSTOPIS MĚSTA NOVÉHO JIČÍNA, kde autor Václav Bubeník předkládá příběh, uvedený na kamenné desce, vsazené do severní zdi domku Žerotínova 17. Ve středověku se v prostoru u kostela nacházel hřbitov a dá se usuzovat, že deska byla součástí někdejšího hrobu zmiňovaných obětí hanebného zločinu.

samoobsluha historie

Pavel Wessely: Pokud jde o dřívější vlastníky, mám jen kusé informace. Střední generace si jistě z času totalitního vybaví řeznictví s výsekem a vedoucím panem Řezníčkem. Ještě před tím, v čase po komunistickém převratu zde byla prodejna Konzum, která navázala na dřívější obchod, pro své dobré ceny oblíben zejména u méně majetných zákazníků. V dokumentu z roku 1880 je uváděn  majitel domku na Schlossgasse č.17 v místě zvaném Czappekbergl (Čapkův kopeček) Johan Philipp Lonský . V jiném  dokumentu z roku 1903 je majitelem domu uváděn Karl Ritz.

Radek Polách: Dům stál vně městských hradeb, pravděpodobně byl zbudován v 18. století, svědčí o tom i zrušení městského hřbitova a instalace původního náhrobníku na fasádu.

Dům na prodej – samoobsluha u kostela (cena)

Ano, dům je momentálně na prodej. Věříme, že se novým majitelem stane někdo s citem pro starou architekturu, historii, krásu města a podaří se mu znovu přivést tuto jedinečnou stavbu zpět k životu.

I za tímto účelem jsme oslovili úřady a památkáře, aby nám pomohli objasnit, co je možné s domem udělat, jaké může být využití a jaký ,,poklad“ se zde dá najít.

Pro více informací nás, prosím, kontaktujte:

Děkujeme za podporu všem, kteří nám poskytli informace o historii a fotografie z doby minulé.

Jmenovitě velký dík patří:

– Pavel Wessely – Klub rodáků a přátel města Nového Jičína

– Radek Polách – Muzeum Novojičínska

– Mgr. Stanieková – Národní památkový ústav

– Jan Plášil – TV – zpravodajství