Aktuální informace

Daň z nemovitých věcí

Důležité informace pro ty, kteří v loňské roce něco prodali nebo koupili


Ti, co koupili:

Pro podání daňového přiznání k dani z nemovitých věcí je čas do pondělí 31. ledna 2022 a lhůta pro zaplacení této daně nebo její první splátky končí 31. května 2022.

Daňové přiznání k dani z nemovitých věcí by neměli zapomenout podat poplatníci, kteří v roce 2021 nově nabyli do svého vlastnictví pozemek, zdanitelnou stavbu nebo bytovou či nebytovou jednotku.

Aktuální informace Finanční správy:

NECHOĎTE– VOLEJTE – PODEJTE (platí od 3.1. 2022- 7. 2. 2022)

V případě jakýchkoliv nejasností ohledně přiznání může veřejnost využít speciálně zřízené telefonní linky, na kterých zaměstnanci finanční správy pomáhají s vyplněním daňových přiznání k dani z nemovitých věcí a lidé tak nemusí v současné situaci osobně navštěvovat úřad. Telefonní čísla na územní pracoviště, která může veřejnost využít, jsou dostupná zde.

Pro podání daňového přiznání doporučuje Finanční správa využít onlinefinanční úřad, pomocí kterého můžete podat daňové přiznání elektronicky z pohodlí domova. Nejpohodlnější a bez každoročních starostí je placení daně z nemovitých věcí prostřednictvím SIPO. Stačí se nejpozději do 31. ledna přihlásit na FÚ. Kdo nemá SIPO ani datovou schránku, může dostávat údaje pro placení daně z nemovitých věcí na e-mail. Stačí si zažádat nejpozději do 15. března na FÚ.

Podrobný souhrn toho, kdo musí a nemusí podávat daňové přiznání včetně kompletních informací k podávání přiznání k dani z nemovitých věcí, je k dispozici na webu Finančnísprávy.

Daň se platí každý rok a její výši vám vypočítá sám FÚ. Povinnost zajít na FÚ je jen jedenkrát, v následující letech Vám již přijde složenka.
Vezměte si s sebou Vyrozumění z katastru o provedeném vkladu, případně Kupní smlouvu. Je třeba znát i m2 zastavěné plochy.

Ti, co prodali:


prodali jste nemovitost, pozemek, chatu v roce 2021? Je potřeba se odhlásit na FÚ. Některé úřady odhlašují automaticky a jiné ne.