MÁTE VLASTNÍ PŘÍSTUPOVOU CESTU?

Kupujete nemovitost? A pohlídali jste si, že do celého objektu máte přístup? Může se stát totiž, že cesta do garáže může vést přes pozemek souseda. Vlastní cesta je tedy důležitější, než se může zdát.

U jednoho prodeje tomu tak na začátku nebylo. Vjezd do garáže byl přes pozemek souseda. Celá věc se vyřešila dohodou se sousedem a věcným břemenem na část jeho pozemku.

Pokud by se stalo, že se jedná o jedinou přístupovou cestu a soused by neumožnil přístup, mohlo by se stát, že by nemovitost byla neprodejná.

vlastní cesta k nemovitosti

I toto se bohužel občas děje a kupující v dobré víře chtějí koupit třeba stavební pozemek, ale když zjistí, že se k nemovitosti nemají jak dostat, tak nic nekoupí. Vlastní cesta se někdy dá ,,přikoupit“,ale nemusí to být vždy jednoduché a levné.

Před prodejem je dobré zjistit jestli je zajištěný přístup a pokud ne, tak co to bude znamenat a jestli je to řešitelné.

Pokud se chystáte na prodej a víte že přístup je přes pozemek souseda, tak ho požádejte o písemné svolení, že můžete jeho pozemek využívat. Jak by měl souhlas vypadat, Vám řekne právník, geodet nebo třeba my. Klidně zavolejte.