Není šunka jako šunka aneb Jak vybrat realitní kancelář

Jak vybrat realitní kancelář, která bude hájit vaše zájmy, může být mnohem složitější než se může na první pohled zdát. Pokud si půjdete koupit třeba salám, můžete se podívat na složení a rozhodnout se. Když Vám nebude chutnat, tak si příště za 30,- Kč koupíte prostě jiný. Prodej nemovitosti lidé řeší 1-2 x za život, proto je dobré výběru věnovat více pozornosti než salámu.

Složení na dveřích realitní kanceláře nenajdete

Zatímco na salámu je hned jasně vidět, co za své peníze můžete čekat, tak na dveřích realitní kanceláře nic takového nejdete. Všude bude napsané, jsem nejlepší, nejrychlejší, nejúžasnější a jedině s námi získáte nejvíc. Možná uvidíte i nápis sleva nebo zdarma – bez provize, ale stejně jako u salámu, pokud je sleva a zdarma, je dobré být na pozoru.

70 % nebo 95 % masa?

Nedávno jsem na salámu viděl napsáno: ,,strojně oddělené maso“. Zní to jako maso, ale věřte, že je tam toho mnohem víc – od kůží až po křupky. Stejně tak, pokud kancelář říká, že nabízí 100 % servis, tak je otázka, co přesně znamená těch 100 % a kdo zaplatí to ostatní? Jako je návrh na vklad, ověření podpisu, kdo donese smlouvy na katastr a kdo se postará o přepis energií.

Co je vidět pod lupou?

Na co se tedy zaměřit, co porovnávat a jak vybrat realitní kancelář, která mi bude nejvíc vyhovovat? Ptejte se na:

 • kde je sídlo kanceláře a jestli makléř zná lokalitu
 • jestli již má za sebou nějaké prodeje nebo mentora, co prodal ve spolupráci a jak dlouho se realitám věnuje
 • jsou na webu nějaké reference na realitní kancelář, makléře
 • bude požadovat písemnou smlouvu nebo stačí jen ústní dohoda
 • čím se dále makléř zabývá kromě realit (hypotéky, jiné zaměstnání)
 • jestli se vzdělává a sleduje zákony
 • jak přesně vypadá prezentace právě prodávaných nemovitosti, jak vypadají fotky, video,..
 • jaké moderní nástroje používají: videoprohlídky a virtuální prohlídky na sociálních sítích,..
 • kde přesně bude inzerát vyvěšen, zobrazen, vytištěn, jsou nějaké ukázky
 • jaký bude marketingový plán – co přesně a kdy bude uděláno
 • kdo se bude o zakázky starat, když bude makléř nemocný
 • jak přesně bude probíhat samotný prodej a jednotlivé etapy
 • kdo připravuje kupní smlouvy
 • kam a kdy se budou posílat peníze
 • co se stane, když se něco pokazí, třeba katastr zamítne přepis
 • zkuste se zeptat co dělá makléř jinak než ostatní

Cena je důležitá

Některé kanceláře prodávají za provizi 4 % bez DPH a některé za 6 %. Jaký je rozdíl? Pokud si kancelář řekne o 3% a vám slíbí, že inzerát dají na Sreality.cz a dalších 10 realitních serverů, tak je to dost drahá služba, protože sami si daný inzerát dáte na web za zlomek ceny. To, co je však důležité není samotný inzerát, ale to, jaké jsou fotky, jak je vše zpracované, jaké jsou další kampaně a tudíž bez praxe jen těžko běžný prodávající zvládne vše správně nastavit. Takže pokud je provize makléře vyšší, ale práci udělá pořádně, dokáže prodejní cenu navýšit i o několik % a to se potom 1-2% rozdíl v provizi majitelům opravdu vyplatí.

Může se stát že u nízké provize prostě nezůstanou peníze na reklamu a ta je při hledání kupujícího tou nejdůležitější částí.

jak vybrat realitní kancelář

Skryté nebezpečí

Ano i zde je nebezpečí. Může se stát, že dostanete doporučení od známého na nějakou službu, makléře či výrobek. Někdy právě doporučení se zdá být tím nejvěrohodnějším, ale mohu říct, že od pojištění přes dodavatele energií až po léky v lékárně je v naší společnosti více doporučován právě ten, kdo dává větší provizi. Pokud tedy dostanete doporučení na nějakého dodavele, může se stát že ten, kdo předal doporučení to neudělal zadarmo, ale doporučuje jen toho, kdo mu dává více peněz.

I já dávám odměnu za doporučení, protože si vážím důvěry, ale věřím, že zdravý selský rozum je prostě vždycky víc než jen doporučení.

Někdo sýr a někdo šunku.

Naštěstí jsme každý jiný a každý hledá něco jiného, proto je naprosto v pořádku, že někdo prodává sám (má čas si vše nastudovat a nese všechny rizika na sobě) a že někdo v zájmu úspory si zaplatí jen nějakou část služby. Pokud však hledáte maximum peněz, čas, klid a jistotu, je dobré vybrat realitní kancelář – makléře, který bude zastupovat vaše zájmy a pomůže vám s možná největším obchodem vašeho života.