Prodej bez realitní kanceláře stál 250.000 Kč

Na prodej bytu nepotřebuji realitní kancelář

Nedávno mi volala známá, paní Lenka, že zdědila byt a kupujícího našla sama bez realitní kanceláře, bez inzerce na webu www.sreality.cz, www.idnes.cz a všech realitních serverech a facebookových skupinách. Řekla: ,,Realitní kancelář nepotřebuji“. Mám kupujícího, který mi nabídl 450.000 Kč na ruku a hned. Tedy ušetřím platbu za realitku a to je super. Realitní kanceláře chtějí provizi a tak bylo fajn, že je vše takto rychlé a bez dalších prostředníků.

prodej bez realitní kanceláře stál 250000

Kupní smlouvy jsou na netu a ZDARMA

Známá se nechtěla jen pochlubit, ale chtěla vědět, kde se dají stáhnout kupní smlouvy. No a kolik stojí smlouvy od právníka. Řekl jsem: ,,Kupní smlouva se dá stáhnout zdarma z netu“. Každý, kdo hledá na webu ví, že vzorů je tam spousta. Konec konců i samotný server bezrealitky, který nabízí placené realitní služby (stejně jako jiné realitní kanceláře) nabízí přípravu smluv. Smlouvy je tedy možné si na netu stáhnout zdarma nebo si je objednat. Stejně jako každý kuchař uvaří jídlo trochu jinak, každý právník připraví smlouvu trochu jinak. Proto to, co je univerzální, zadarmo, ve slevě, nemusí být vždy to, co nejlépe ochrání vaše peníze a majetek. No a s jídlem je to vlastně stejné.

Od roku 2011 jsem již viděl mnoho smluv a to i několik, které mi ukázali klienti z jiných prodejů a mohu říct, že je potřeba být hodně na pozoru. Prodat nemovitost za 1.000.000 Kč to není jako prodat auto za 50.000 Kč. Moje doporučení tedy bylo: najmi si právníka, který zná tuto oblast práva, má zkušenosti a ví co dělá.

Smlouvy budou stát určitě hodně peněz

Pokud chcete mít jistotu, tak si dobrý právník bude účtovat několik tisíc korun za smlouvy s advokátní úschovou a zajistí, že peníze pošle kupující do úschovy.

Pozn.: Některé realitní kanceláře nabízejí úschovu zdarma, ale tu nikomu nedoporučuji, ať je realitní kancelář jakákoliv.

Vyplatí se zaplatit právníka?

Ono se totiž může stát, že s prodejem bude souviset nějaké předkupní právo na pozemek a někdo třeba prodej za 2 roky napadne. Nebo, že nepřijdou peníze, prostě se ztratí. Nebo jen zapomenete na nějaké číslo ve smlouvě a kupní smlouvu katastr nepřijme. To potom může stát spoustu času, nervů a samozřejmě úpravu smluv a dalších 1.000 Kč na katastr (nový návrh na vklad).

Smlouvy sice stojí nějaké peníze, ale ve srovnání s tím, co by se mohlo stát, je to mnohem levnější.

Kolik si účtuje realitní kancelář

Zjistili jsme, že cena kterou nabídl kupující je sice fajn, ale možná bychom mohli prodat byt za víc.

Dopadlo to tak, že jsme prodej realizovali my, udělali jsme ,,aukci – dražbu“, byt se prodal za cenu vyšší než 700.000 Kč.

Takže prodávající dostala místo 450.000 – 700.000 Kč, navýšení o 250.000 Kč.

Stejné to může být pokud budou nepěkné fotky, jestli reklama bude jen online apod. Pěkné fotky (včetně dekorace) – fotostaging může stát: 8-15.000 Kč, videoprohlídka: 5-10.000 Kč, virtuální prohlídka: 6-12.000 Kč, cílené kampaně a oslovení zákazníků další tisíce. To jsou jen základní věci, díky kterým jsme mohli najít paní, která byla ochotna zaplatit mnohem víc než nabízeli sousedé.

bez realitky stojí víc než se zdá

Vyplatí se najmout si realitního makléře?

Vím, že se investice do naší služby majitelům vždy vrátí zpět a to hned 2x:

  • 1. v penězích (to, co se učíme na desítkách prodejů stále vylepšujeme a to je praxe) a
  • 2. v klidu a čase (víme, co je potřeba z hlediska zákonů, aby vše bylo OK).

Kolik stojí klidný spánek?

Někdy se může stát, že úspora pár korun připraví majitele o kupujícího, který by byl ochoten zaplatit mnohem víc.

Někdy se může stát, že najmutí realitního makléře zvedne prodejní cenu víc než se původně zdálo.

Ale vždycky, pokud si majitel vybere dobrého makléře, ušetří ČAS, STAROSTI a NERVY.

Lenka tedy získala o čtvrt miliónu korun více peněz, klid a jistotu. Takové navýšení není u každého obchodu, ale jak se již tolikrát ukázalo ono ZADARMO může být nakonec velice drahé.