Nové stavební parcely v Novém Jičíně

I na naší realitní kancelář chodí spousta dotazů na stavební pozemky v Novém Jičíně. Postavit vlastní dům znamená pro mnoho lidí, splnit si svůj velký sen a je jedno jestli se jedná o mobilní dům, dřevostavbu, roubenku nebo zděnou stavbu z poctivých cihel. Aby se vám v budoucnu spokojeně bydlelo, je potřeba věnovat velkou pozornost výběru pozemku.

Co je u pozemku důležité?

Je důležité, aby vás nadchla lokalita, dostupnost služeb nebo tvar pozemku, okolí a třeba i výhled do krajiny. Pokud je pozemek svažitý a na severní stranu, možná vás nezaujme tak, jako pozemek na západní stranu, kde budete pozorovat západ slunce z vaší nové terasy. Možná jste již viděli pozemek na prodej na serveru bezrealitky.cz, sreality.cz nebo reality.cz a líbí se vám i cena, ale je potřeba se zajímat i o to, co není vidět. Zatímco u domu na prodej nebo bytu, vidíte hodně věcí hned, tak u pozemku to tak být nemusí. Je dobré zeptat se majitele, realitního makléře nebo v realitní kanceláři na všechny podrobnosti: kde vedou sítě, jak je to s přístupem na pozemek a co říká územní plán. V inzerci někdy tyto důležité informace chybí a tak je potřeba se ptát a zjistit si třeba i povodňovou zónu.

Změna zahrady na stavební místo.

Mnoho lidí napadne, podívat se třeba na sreality nebo přímo zajít za sousedem a koupit od něj zahradu a tam si postavit dům. Pokud je tam zajištěn přístup, je zahrada dostatečně velká, sítě jsou na pozemku, tak to  může být dobrý nápad. Aby však bylo možné postavit dům a řádně jej zkolaudovat, je potřeba zeptat se i na úřadě. Pokud se pozemek nenachází v zastavitelné oblasti a dle platného územního plánu tam není možné dům postavit, bude stavba skoro nemožná. Problém samozřejmě nastane i v bance, která vám hypotéku na pozemek možná vůbec nedá.

Je v Novém Jičíně dostatek stavebních parcel?

Ano, dle papírů a tabulek je místa ke stavbě dost. Pokud přijdete na úřad s požadavkem na změnu využití pole, které jste zdělili  po babičce na místo, kde chcete postavit RD, asi vám to zamítnou. Změna územního plánu trvá dlouho, vyjadřuje se k němu hned několik úřadů a je dost možné, že změnu využití pozemku (změnu územního plánu) se vám prosadit nepodaří. Je tedy lepší koupit pozemek, kde to možné je. No a právě takové pozemky připravuje přímo město Nový Jičín a to s ohledem na územní plán. 

Kde se tedy může stavět?

Přesně tam, kde to dovoluje územní plán (ten je zveřejněn na stránkách města). Čas od času se na serverech jako je www.sreality.cz nebo www.bezrealitky.cz objeví nějaký ten pozemek, ale je zpravidla jen jeden nebo dva. Pokud je pozemků více, tak za tím stojí developer nebo jako v tomto případě – město.

Město připravuje až 40 pozemků – stavebních parcel.

V Novém Jičíně dlouhou dobu žádné pozemky nebyly. Ale nyní se snad „blýská na lepší časy“, protože dle vyjádření města se chystá několik desítek míst.

Příprava pozemků trvá nějakou dobu, protože je třeba zajistit přístupovou cestu, která bude splňovat všechny zákonné a bezpečnostní prvky. Je potřeba mimo jiné pamatovat na šířku a dostupnost pro hasiče i záchranku. Dovedení inženýrských sítí a vybudování chodníků a veřejného osvětlení se prostě přes noc neudělá.

Pozemky na prodej budou v Žilině

Ve zprávě, která vyšla v Novojičínském deníku se mluví o lokalitě Za Školou v Žilině.

Radnice zde plánuje vybudování 23 stavebních parcel o rozloze od šesti set až po dva tisíce metrů čtverečních. Zdroj a celý článek je  ZDE.

Samotné pozemky by mohly být připraveny ke konci příštího roku, ale způsob prodeje ani cena není známa. 

Zajímá vás více? Napište nám email a jak se nám podaří něco zjistit, dáme vám vědět:

Další lokalitou je Bocheta za ulicí Tolstého

Na Bochetě by pak mělo vzniknout dalších 25 stavebních parcel, ale to je ještě v jednání. Zdroj a celý článek zde více ZDE.

Nedávno v televizi Polar, byla odvysílána reportáž, kde se k problematice vyjádřil i pan Václav Dobrozemský, který potvrdil snahu radnice o rozšíření města o další stavební místa a výstavbu bytových domů.

Zajímá vás více? napište nám email a jak se nám podaří něco zjistit, dáme vám vědět:

Přímo z radnice

Celou reportáž najdete na tomto odkaze.

Věříme, že projekty nezůstanou jen na papíře a budou dotaženy do konce a několik desítek rodin si tak splní svůj velký sen.

Další místa: Loučka, Lamberk,…

Pokud je pozemek nebo celé území ve vlastnictví více majitelů je potřeba, aby se všichni dohodli, na budoucí podobě, rozparcelování a hlavně nákladech. Kdo zaplatí sítě, kdo vybuduje cestu a kdo se o ni bude následně starat. Jak často slyšíme v médiích, jen cesta stojí velké peníze a ne každý je ochotný investovat. Víme, že probíhaly a probíhají jednání o využití pozemků, ale pokud není dohoda se všemi majiteli, tak najít investora je velmi složité. Obecně se dá říct, že investor vidí, jaké jsou náklady na vybudování sítí a za kolik je reálné prodat m2 stavebního pozemku. Pokud sečte to, co chtějí původní vlastníci + náklady na sítě, může se stát, že cena za 1 m2 bude i vyšší než 1.500 Kč/m2 a to může být v Novém Jičíně již cena, kterou nejsou ochotni lidé zaplatit.


Zajímá vás, jak se bude situace dále vyvíjet? Jak to dopadne s pozemky města? Kdy se začnou prodávat a za kolik? Nás taky. Až bude nová zpráva, budeme Vás informovat.