Ukradený dům

Dá se nemovitost ukrást? Všichni víme, že se dům dá vykrást, ale možná někoho překvapí, že se dá i ukrást. ,,Ukradený dům“, dům zabavený v exekuci, zatížený zástavou či věcným břemenem může být velký problém.

Možná máte pěkný dům na okraji města a v patře bydlí váš nevlastní bratr, který rád hraje automaty. Pokud by neměl zrovna štěstí a prohrál víc peněz než má, mohlo by se stát, že mu pošle exekutor výzvu k zaplacení dluhu. Exekutor by sice uplatňoval ,,jen“ nárok na bratrův podíl v domě, ale asi se shodneme, že není o co stát.

Naštěstí katastr hlídá všechny změny a když se mění vlastnictví, zapisuje se exekuce na dům nebo zástava (hypotéka), tak katastr posílá dopis vlastníkům. Pokud však bratr vybere schránku dřív, možná se o tom ani nedozvíte. Stejné to bude, když dojde k podvodnému přesměrování pošty a informace z katastru se k vám prostě nedostane.

Nemusí jít hned o ukradený dům, ale i zástava může být nepříjemná. Co když si třeba manžel půjčí peníze a bude ručit společným domem bez vašeho vědomí?

Záměrně neuvádíme všechny detaily, které používají někteří spekulanti. Důležité je vědět, že i dnes se dějí různé podvody, ale dá se jim čelit. Můžete si vše ohlídat zdarma a online, i když bydlíte třeba na druhé straně zeměkoule.

Jak ohlídat nemovitost

1. Vlastní kontrola

Na stránkách katastru můžete svou nemovitost zdarma najít a zkontrolovat, jestli nedochází k nějakému zápisu a záznamu, o kterém nevíte.

ukradená nemovitost  - změna by se projevil nejdříve zde

Pokud zkontrolujete všechny nemovitosti (dům, zahradu, garáž, chatu, rybník po babičce,…) každé dva týdny, nemělo by vám nic uniknout.

2. využití online hlídače

Nástrojů, které vše zkontrolují je hned několik. Princip spočívá v tom, že se program podívá každý den/týden na katastr a pokud je zde nějaká změna, tak vám pošle email. Vy tak hned vidíte, co se děje.

Pokud vás zajímá více, zkuste hledat na internetu hlídače nemovitostí. Zde uvádíme některé z nich:

a) Sledování změn přímo od katastru

Jednorázově 200 Kč pro až 20 nemovitostí, za každou další 10 Kč, ale musíte být majitel nemovitosti nebo účastník řízení více informací zde

b) Hlídač katastru od Scordia

Kontrola 3x týdně, 1 nemovitost – 52,2 Kč/rok. Při zadání doby delší než 1 rok – více informací zde

c) Strážce katastru

Kontrola 1x týdně, 1 nemovitost – 52 Kč/rok více informací zde

d) Geodetservis

Cena za nemovitost 199 kč/rok. Když využijete jejich služby, máte sledování jedné nemovitosti 1 rok zdarma více informací zde

e) Katastr 365

kontrola 1x týdně, 3 nemovitosti – 690 Kč/rok více informací zde

f) Hlídač katastru

kontrola 1x týdně, 5 nemovitostí – 483 Kč/rok více informací zde

Závěrem

Není potřeba podléhat panice. Pokud se na katastr přinese listina, tak vás katastr bude informovat a to dopisem nebo zprávou do datové schránky. 20 dnů pak katastr čeká jestli nepřijde někdo, kdo by s návrhem nesouhlasil. Pokud vám přijde dopis z katastru, tak máte 20 dnů na to, zajít tam a říct, že nesouhlasíte.

Možností a variant, jak vše hlídat, je opravdu hodně. Jestli vás zajímá více informací, tak napište. Jsme tu pro vás.