PO SVATBĚ V NOVÉM?

Čeká vás VELKÝ DEN, svatební cesta, spousta volna, po svatbě nová občanka a nový život??? Možná už víte, kde budete se svým životním partnerem bydlet a možná to nemáte ještě úplně dořešené. Variant a možností je hned několik. Možná budou některá přání nesplnitelná nebo naopak – budete překvapeni, jak jednoduché řešení lze nalézt. Zkuste si odpovědět na pár následujících otázek:

1. Kde byste chtěli bydlet?

Je tam práce ve vašem oboru? Máte tam přátele a rodinu?

2. Jak dlouho tam chcete bydlet?

Pokud se stěhujete za prací a víte, že je to dočasné a za nějaký čas se budete stěhovat jinam, řešením může být podnájem. Máte tak volnou ruku ,,kdykoli“ se sbalit a odstěhovat, bez komplikací s prodejem. Jestli se chcete usadit na stálo, tak bude možná lepší investovat do vlastního bydlení.

po svatbě v novém

3. Kolikbude stát nový domov?

Setkávám se s lidmi, kteří si chtějí koupit dům s bazénem, ale našetřeno nemají skoro nic a stavební spoření jim dům za patnáct miliónů opravdu nekoupí. Již jste dva, máte dva příjmy a jeden sen, proto je dobré si říct, jak velký byt či dům by vám vyhovoval. Jaká je cena nemovitosti? Podívejte se třeba na www.sreality.cz a získejte představu o ceně. Pokud hledáte bydlení v Novém Jičíně, tak vám cenu řeknu i já.

4. Kdo to zaplatí?

Možná máte velké věno, možná máte jednopokojový byt, který budete chtít prodat, možná vám bude chybět pár stovek tisíc na větší byt. Je dobré se obrátit na finančního poradce (bankéře) a zeptat se, kolik vám banka půjčí. Je dobré vědět, kde je Vaše maximum, protože koupě to není jen cena uvedená v inzerci, ale také náklady na stěhování, rekonstrukci, 4 % daň a další poplatky a ,,nečekané“ výdaje.

5. Kdo mi s výběrem pomůže?

Třeba internetový prohlížeč, ale ani ten není všemocný. Je důležité prověřit právní stav (třeba na stránkách katastru www.cuzk.cz), technický stav, vyřešit omezení a vady (např. podílové spoluvlastnictví prodávajících, příjezdovou cestu, dluh na bytě,…).

Nechte si poradit od někoho, kdo již něco prodával a ví, na co se ptát a na co si dát pozor.

Jestli vás zajímá, co vše je potřeba vědět při řešení bydlení, zavolejte nebo napište, rád se s Vámi setkám.