MÁTE MALÝ BYT?

Čekáte miminko a máte malý byt? ,,Tak ho vyměňte za větší“, by mohla znít chytrá rada kamarádky. Bohužel to není tak jednoduché, jako před pár lety. Bytů je málo a najít někoho, kdo by měl přesně to, co chcete a zároveň chtěl ten váš, je skoro nemožné. Navíc i kdyby se to opravdu stalo, tak se určitě nedohodnete na ceně, protože každý má jinou představu a peníze jsou peníze.

Jak to vyřešit? Je tu hned několik variant:

1. najít byt, složit zálohu a rychle prodat svůj starý byt.

Nevýhodou je, že možná majitel vašeho vysněného bytu nebude čekat na to, až prodáte svůj stávající byt. No a možná, že ,,rychle prodat svůj byt“ bude znamenat prodat velice nevýhodně.

2. prodat byt za nejlepší cenu a pak se rychle přestěhovat do většího.

Neprodáte sice levně, ale pokud budete ve stresu s tím, že nemáte kde bydlet, možná se bude špatně domlouvat sleva u nového bytu a třeba ustoupíte z vašich požadavků (třeba z balkonu, z žádané lokality) a byt nebude jednoduše „to pravé“ a za pár let se bude stěhovat znovu.

Ať už čekáte rodinu nebo vám dítě běhá pod nohama, určitě nepotřebujete stres z malého bydlení. Všichni máme v práci spoustu starostí a klid, to je to hlavní, co potřebujeme úplně všichni.

3. použít cizí byt

Dnes je opravdu mimořádně příznivá doba na prodej (více se dovíte na: http://martinscerba.cz/ke-stazeni/) a tak je dobré toho prostě využít. Řešením může být přestěhování do nájmu třeba na 1-2 roky, než se podaří najít přesně to, co chcete v lokalitě, kterou máte rádi. Stěhování s novorozencem není nic příjemného, ale u většího dítěte to již možné je. Vše ohledně stěhování se dá domluvit a naplánovat i několik měsíců dopředu.

4. použít cizí peníze

Asi nejlepší variantou je použití cizích peněz. V bance si půjčíte na koupi nového bytu – domu, protože ještě stále jsou nízké úrokové sazby. Až se prodá váš současný byt, tak se peníze použijí na vrácení půjčky.

Každá varianta řešení problému ,,malý byt“ má své úskalí a je dobré myslet dopředu, navíc je možné dohodnout jinou kombinaci, která bude nejlepší právě pro vás a někomu jinému by nevyhovovala. Zajímá vás, jak by to šlo ve vašem případě? Napište a u kávy to můžeme probrat.