ROZDĚLENÍ POZEMKU?

Zejména u pozemků s rozlohou několik tisíc metrů se nabízí otázka, jestli prodat vše jako celek nebo prodávat po částech.

Pokud se prodává pozemek jako celek, bývá nižší cena za 1 m2, ale i tak může být celková investice i v řádech miliónů. Najít někoho, kdo koupí pozemek jako celek, ale nemusí být vždy  jednoduché.

rozdělení pozemku

Prodávali jsme pozemek v Libhošti, jehož velikost byla něco přes 3.000 m2. Najít kupujícího, který by akceptoval stanovenou cenu, se dlouho nedařilo. Domluvili jsme s majitelem prodej po částech, čímž vznikly hned 3 pozemky a nová společná cesta. I cesta stejně jako velikost pozemků má svá omezení a pravidla. Zde bylo na dvou nových majitelích, aby se dohodli jakou cestu udělají a jak se o ni budou starat. Ne nadarmo se říká, že dobří sousedé jsou k nezaplacení.

Není pozemek jako pozemek

Prodej nemusí být vždy jednoduchý, protože záleží jestli se jedná o prodej stavebního pozemku, zahrady, louky, jestli je na pozemku nějaké omezení přístupu, ochranné pásmo a podobně.

Někdy jsou i překážky

Protože přes pozemek vedl potůček, bylo potřeba vyřešit ,,zatrubnění“ a tedy zajistit přístup na zadní část pozemku. Další komplikací bylo přivedení sítí na zadní pozemky, jejichž vedení muselo jít právě přes nově vzniklou cestu. Navíc jsou nové pozemky pod úrovní městské kanalizace, což vedlo ke zřízení vlastní tlakové kanalizace. K prodeji se tak musely vyjadřovat nejen úřady, jestli je možné ,,všude“ stavět, ale i stavební firma a provozovatelé sítí.

rozdělení pozemku

Spousta věcí je řešitelná, ale je dobré zeptat i třeba na obci, jestli je možné takto pozemek rozdělit, jestli je možné se připojit na sítě a třeba jaké náklady s tím budou spojené a to nejlépe ještě před tím, než se rozhodnu k ,,prodeji po kouskách“.

Pokud máte pozemek, který by šel rozdělit a prodat po částech, může to být pro Vás zajímavá možnost , jak získat z prodeje více peněz. Je však potřeba pamatovat na to, že více peněz může znamenat i více starostí. 

Máte pozemek a přemýšlíte co s ním? Napište můžeme se na to zkusit společně podívat.